Peniaze v počítači?

Možno si hneď na začiatku položíte otázku, čo vlastne slovoBitcoin znamená. Je zložené z dvoch častí, „Bit“ a „Coin“. Ak by ste informácie v počítači rozdelili na úplne maličké časti, nájdete v ňom bity. Bit je názov základnej jednotky informácie, ktorý môže nadobúdať jednu z dvoch logických hodnôt – 1 a 0. Slovo coin je v preklade z angličtiny minca, koruna. Keď teda spojíme tieto dve slová, vzniknú nám akési „peniaze ukladané počítači“. Nie sú fyzické, existujú teda len v digitálnej podobe. To je dôvodom, prečo kryptomeny nazývame virtuálnymi menami. Celý proces môže znieť trochu mätúco, no množstvo ľudí si nakoniec našlo spôsob, ako s touto menou narábať.

bitcoin

KTO HO OBJAVIL?
Táto otázka sa nedá celkom presne zodpovedať. Objaviteľ Bitcoinu používal meno Satoshi Nakamoto. Automaticky nám napadne, že daná osoba zrejme pochádza z Japonska. No odhalený doteraz nebol. Pravdepodobne ide o skupinu ľudí, ktorí si toto meno iba vymysleli. V skutočnosti sa podarilo vedcom nájsť človeka s týmto menom, no išlo o staršieho pána, ktorý bojoval o prežitie.

AKO FUNGUJE?
Na svete sú dnes tri typy ľudí: výrobca, spotrebiteľ a sprostredkovateľ. Na to, aby ste vedeli pochopiť, ako celý proces funguje, musíte vedieť, prečo bol Bitcoin vytvorený. Bol vynájdený na odstránenie práve jedného typu sprostredkovateľa – bánk. Banky sú totiž zariadenia, ktoré za služby účtujú množstvo poplatkov. Problémom však môžu byť aj údaje, ktoré si o vás ukladajú. Majú príliš veľkú kontrolu nad ľuďmi, čo mnoho z nás vníma ako nevýhodu. Veľkú rolu zohrali vo finančnej kríze v roku 2008. Bitcoin vznikol po kríze v roku 2009. Mnohí sa domnievajú, že práve kríza môže byť jedným z dôvodom jeho vzniku.

blockchain

Tvorca vytvoril tri hlavné koncepty na pochopenie tohto procesu:
1. DECENTRALIZOVANÉ SIETE: V decentralizovanej sieti sú údaje všade. Ak by Google použil decentralizovanú sieť, stále by ste mohli vidieť údaje, pretože je všade, a nie len na jednom mieste.

2.KRYPTOGRAFIA: V Druhej svetovej vojne sa používala často kryptografia. Konvertovala rádiové správy na kód, ktorý nikto nemohol čítať. Ak ste ju chceli prečítať, museli ste kód previesť späť na pôvodnú správu. Na to potrebujete kľúč. Bitcoin používa kryptografiu rovnakým spôsobom. Využíva ju na prevod údajov o transakciách.

3. PONUKA A DOPYT: Keď je niečo obmedzené, má väčšiu hodnotu. Čím viac ľudí to chce, tým vyššia bude cena. Je to to isté ako vzácne vintage autá. Bitcoin používa rovnaký koncept.