Gili Islands (Indonézia) – raj bicyklov a šnorchlovania

Keď ste sa rozhodli pre dovolenku na Bali, bola by škoda nenavštíviť aj okolité ostrovy. Z Bali sa na tieto ostrovy dostanete loďou približne za 1,5 hodiny (v závislosti od toho, na ktorý z nich cestujete). Cestovanie medzi ostrovmi je rýchle – z jedného ostrova na druhý sa viete dostať približne za 15 minút. Každý z nich je špecifický a odporúčam navštíviť všetky tri, či už chcete ísť na romantický výlet, len tak si oddýchnuť a načerpať energiu alebo sa zabaviť na divokej párty. Ani na jednom z ostrovov nestretnete tradičné dopravné prostriedky ako sú autá alebo cestné skútre. Môžete sa rozhodnúť či zvolíte pešiu chôdzu, konský povoz, ktorý sa používa ako (pomerne drahý) taxík alebo jazdu na bicykli (dá sa požičať takmer všade). Vzhľadom na to, že ostrovy sú malé, odporúčam kombinovať bicykel a chôdzu. Na týchto ostrovoch máte ideálnu príležitosť na šnorchlovanie a pri troche šťastia uvidíte v mori aj korytnačky.

ostrov
 
Gili Trawangan
Z týchto troch je najväčší a najrozvinutejší. Je to takzvaný párty ostrov, kde nájdete veľké množstvo reštaurácií, barov a klubov. Ak teda chcete zažiť párty až do rána bieleho, kde mieste pivo Bintang tečie potokom, nezabudnite navštíviť Gili Trawangan. A ak budete mať odvahu, môžete vyskúšať aj hubičky, ktoré sa Vám o zábavu postarajú. V niektorých podnikoch Vám ich dokonca vedia primiešať do drinkov. Okrem nočného života je tu aj veľa ďalších možností ako tráviť čas. Môžete si vychutnať nádherné západy slnka, pohojdať sa na hojdačkách na pláži alebo priamo v mori alebo si len vychutnať pokoj a ticho na opačnej strane ostrova pri pive či zmrzline. Ak Vám nevadia riasy, je tu aj možnosť okúpať sa, avšak na väčšej časti ostrova nie sú pláže také, ako ste ich mohli zažiť na Bali. Na prechádzku a západy slnka sú však dokonalé.
 
Gili Meno
Tento ostrov je známy ako ostrov zamilovaných. Nájdete tu pláže s bielym pieskom, ktoré sú ideálne na prechádzku pri západe slnka. Gili Meno je ako stvorený na šnorchlovanie – môžete to vyskúšať len neďaleko brehu alebo si zakúpiť výlet, na ktorom Vás inštruktor zoberie loďou ďalej na more, kde je najväčšia pravdepodobnosť, že uvidíte korytnačky. Nie všetky pláže sú však ideálne na kúpanie kvôli výskytu rias, ak Vám to však nevadí tak veselo do toho. Ak ste prišli hľadať nočný život, kluby a diskotéky, na tomto ostrove to nenájdete.

indonésie
 
Gili Air
Gili Air je kombináciou predošlých dvoch ostrovov. Je známy ako rodinný ostrov. Ak si chcete na jednej strane oddýchnuť, no užiť si aj kúsok nočného života a posedenie v baroch, tento ostrov je pre Vás ten pravý. Pláže sú tu síce krásne, avšak často pomerne úzke. Tento ostrov je ako stvorený na relax.
 
Každý z nich má svoje čaro a určite sa oplatí navštíviť všetky tri. Na každý ostrov Vám postačí 1 deň, pretože je možné ich prejsť na bicykli za pár hodín (samozrejme, všetky reštaurácie a bary sa Vám pravdepodobne za tento deň nepodarí vyskúšať). Závisí to však od Vás ako detailne chcete ostrovy preskúmať.