Ekonomika? A čo teraz?

Ekonomika je pre mnohých ľudí neznámy pojem. Aj keď je to niečo praktické, o čom by sme predsa len mali niečo vedieť, stále častejšie sa stretávame s ľuďmi, ktorí nemajú ani tú najmenšiu predstavu o tom, čo to vlastne ekonomika je a prečo ju k nášmu životu potrebujeme. Keď sa nad tým zamyslíme, je naozaj ľahké nechať všetko na druhých a práve aj ekonomika je jedným z týchto prípadov. Keď riešime dane, niekomu ich dáme spraviť. Keď riešime nezamestnanosť, čítame si o nej v novinách alebo o nej počujeme z televízie, ale inak sa tým nikdy príliš nezaoberáme. Prečo to tak je?

laptop

Ľudia by sa mohli pýtať, prečo na stredných školách nemáme poriadne základy ekonómie. Prečo by sa mali takéto veci učiť len na obchodných školách? Ale predsa daňové priznanie by si mal vedieť vyplniť každý. Hoci je možno pravda, že keby to vedeli všetci, asi by sme nepotrebovali ekonómov a rôznych účtovníkov. Veľmi ťažko sa dá určiť, čo je v tomto prípade dôležité a čo naopak nie. No keď sa nad tým zamyslíme, asi je nám jasné, že niektoré veci sa proste nedajú len tak naučiť. Niektoré veci sú proste nepredstaviteľné. A keďže ekonómia má veľa spoločné s matematikou, je nám jasné, prečo k nej majú ľudia odpor.

přestávka

Napriek tomu, že je to vec, ktorú potrebujeme a je praktická, mnohí ľudia len prevracajú oči, keď sa o tom niekto začne baviť. Hocičo, len nie toto. A predstavte si ľudí, ktorí to robia celý život. Tých to musí asi naozaj iba baviť, inú cestu nevidíme. Je jasné, že nezamestnanosť, hrubý domáci produkt a dane sú niečo, čím by sa mal aspoň z časti zaoberať každý jeden z nás. Ale povedzme si úprimne. Kto sa tým vlastne zaoberať chce? Koho to naozaj zaujíma? Je to niečo, čo je pre nás dôležité viac, ako by sme si mysleli? Asi je to predmet, o ktorom by sme mohli diskutovať naozaj veľmi dlho. No necháme to na odborníkov.