Zodpovedné podnikanie – zero waste

Byť tradičným zamestnancom dnes už nie je IN a ľudia sa čoraz viac snažia rozbehnúť svoje vlastné podnikanie. Nápady sa pomaly míňajú, avšak ešte vždy sa nájdu oblasti, ktoré tu chýbajú. Tí najuvedomelejší prichádzajú s nápadmi, ktoré okrem zisku prinesú aj celospoločenský úžitok a úžitok pre životné prostredie. Napriek tomu, že sa tento trend rozvíja pomaly, dnes už aj na Slovensku a dokonca i v Bratislave môžeme nájsť predajne, v ktorých je možné si nakúpiť produkty bez obalov. V minulosti si ľudia kupovali potraviny do látkových či sklenených obalov tak prečo v tom nepokračovať aj dnes?

odpad.jpg
 
Ako tento koncept funguje?
Je to veľmi jednoduché. Potraviny sa v bezobalových obchodoch nachádzajú v nádobkách namiesto toho, aby boli rozdelené a zabalené. Z tých veľkých nádob si viete ,,načapovať“ také množstvo, ktoré potrebujete do svojej vlastnej nádoby (napr. sklenená dóza alebo vrecko z ľahko recyklovateľného materiálu alebo materiálu, ktorý môžete opätovne používať). Ak náhodou nemáte nádobu, vo väčšine obchodov si ju viete aj zakúpiť. Dózu si ešte pred naberaním tovaru odvážite, aby sa mohla pri platení jej hmotnosť odpočítať od celkovej hmotnosti nakúpeného tovaru. To znamená, že platíte naozaj iba za zakúpený produkt a nie za samotný ,,obal“. Nakúpiť tu môžete potraviny rôzneho druhu (cestoviny, obilniny, strukoviny, cereálie, sladkosti, korenie, čaje, kávu, oleje, syry, múku – takmer všetko čo bežne kupujeme v obchodoch) a tiež drogériu (mydlá, čistiace prostriedky, kozmetiku).
 
Kde takéto obchody nájdete?
Bezobalové obchody sa pomaly začínajú rozširovať aj na Slovensku. Môžete ich nájsť napríklad v Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Košiciach, Prešove, Poprade, Humennom, Piešťanoch, Prievidzi, Dubnici nad Váhom, Leviciach, Skalici, Trenčíne, Žiline a postupom času budú určite pribúdať aj v ďalších mestách.

aktualizace.jpg
 
V rámci programu predchádzania odpadu na Slovensku v rokoch 2019 až 2025, ktorý bol schválený vládou plánuje štát podporovať bezobalové obchody. Ak sa neviete z jedného dňa na druhý úplne vzdať používania bežných obalov, skúste to aspoň obmedziť a navštívte jeden z týchto obchodov a možno práve vďaka tejto návšteve zistíte, aké je to jednoduché.