Ako prežiť prvé dni v práci a ukázať, že budete schopným zamestnancom

Hurá, našli sme si novú prácu, zvládli sme pohovor, čakajú nás prvé dni v novom zamestnaní. Ale ešte sme nič nevyhrali, teraz nás čaká reálny priestor, kedy máme šancu ukázať naše silnejšie stránky. V podstate ľahko sa môže stať, že z tejto práce si odnesieme maximálne spomienku na pár dní, po ktorých zostaneme opäť bez práce. Tak sa pochopiteľne budeme snažiť ukázať v tom najlepšom svetle, aby sme pre daný podnik mali aspoň nejakú váhu a teda príležitosť zotrvať na tomto mieste o niečo dlhšie, respektíve čo najdlhšie.

palec

A to najmä v prípade, ak na nás dané miesto vplýva relatívne sympaticky.
Ako pôsobiť „normálnym“, či lepšie povedané postrádateľným dojmom našej osoby pre túto spoločnosť a kolektív? Práve tento dojem z našej osoby môže byť celkom vážnym dôvodom a výsledkom toho, akú dobu sa v novej práci udržíme. V tom najhoršom prípade sa nás budú chcieť zbaviť čo najskôr, možno ešte v prvý deňa to hádam nechceme.

Nemusíme vravieť o neustálom podlizovaní sa nadriadenému či vyvyšovaní sa nad ostatnými (extrém je vždy škodlivý). V podstate si nájdeme tú zdravú cestu, ktorou si získame prirodzený rešpekt už len tým, že budeme do práce chodiť včas a snažiť sa pôsobiť sympaticky, chápavo a iniciatívne (nie podliezavo ani povýšene).
Áno, vždy je potrebná aj iniciatíva. Hlúpy šéf sa v komadovaní vyžíva, ale rozumného a povinnosťami zamestnaného šéfa nebude baviť stále a donekonečna vám dávať príkazy, usmerňovať vás, vlastne ho tým budete oberať o čas (a možno i o nervy).

Snažte sa preto učiť rýchlo a niektoré veci sa dovtípiť. Ukážte, že vám stačí danú vec vysvetliť rázne a priamo a následne nepotrebujete držať za ruku. O radu sa zo začiatku skúste pýtať i kolegov (tých sympatickejších). Mimochodom, prirodzený rešpekt šéfa i kolegov si získate tým, že sa chopíte aj ťažšej práce z vlastnej iniciatívy.

lego

Je pochopiteľné, že najmä zo začiatku budete mať tých otázok viac. No skúste sa pýtať krátkymi a priamymi dotazmi (nerobiť z komára slona). Otázka by mala smerovať priamo k veci, mala by byť stručná a hold, budete musieť využiť i vašu intuíciu a samostatnosť.