Služby a remeslá

V dnešnej dobe sme úplne zabudli na remeselnú výrobu, ktorá je taktiež veľmi dôležitá. Je len veľmi zložité nájsť niekoho kto by nám niečo opravil v domácnosti. Osobne som sa stretla z veľmi zlým prístupom. Minule sme mali problém s kanalizáciou a nevedeli sme nájsť nikoho, kto by sa nám na to pozrel a pomohol nám. Povedali nám, že možno ak budú mať čas alebo až na týždeň a ostatné odpovede boli podobné. Je to možné? Že neviete nájsť nikoho kto vám pomôže v takejto nepríjemnej situácii. Nemohli sme predsa čakať týždeň na opravára a fungovať bez vody. To jednoducho nie je možné.

hrnčířství.jpg

Remeslá úplne zmizli a my už nič neopravujeme ale všetko vyhadzujeme. Kupujeme, čím ďalej menej kvalitné veci len preto aby boli lacné a dostupné. Preto aby sme mohli niečo kúpiť aj každý deň. Sme vysoko konzumný a máme silnú potrebu nakupovať. Niekedy si ľudia kupovali topánky, hrnce, či šaty na celý život. Ak sa im s topánkami niečo stalo išli k obuvníkovi. Topánky si nechali opraviť a nosili ich aj desiatky rokov. Hrnce a iné potreby do kuchyne mal taktiež na celý život.

šicí stro.jpg

Existovalo množstvo krajčírok a dokonca sa to dievčatá učili aj v školách. Bolo to veľmi pekné ako si ľudia vážili všetky veci. Nakupovalo sa veľmi sporadicky a určite nie takto ako v dnešnej dobe. Stolárstvo bolo taktiež veľmi pekným remeslom. Z dreva sa vyrábali kvalitné a krásne kúsky. Tieto kusy nábytku mali ľudia celý život! Viete si to predstaviť? Dnes prevažujú plastové a lacné kusy, ktoré môžeme kedykoľvek vyhodiť a vymeniť za iné.
Potom sa čudujeme, že máme znečistenú krajinu a oceány plné plastu. Nie je sa prečo čudovať! Riešením nie sú papierové slamky ale prestať žiť takýmto spôsobom. Vážte si veci, ktoré máte a nehľadajte záľubu v nakupovaní. Nájdite si radšej iný koníček, ktorým neuškodíte našej krajine. Môžete robiť rôzne športy, učiť sa cudzie jazyky, vyšívať, maľovať a mohla by som pokračovať do nekonečna.