Zvládnite výpredajovú jar ako profík

Výpredaje patria k najobľúbenejšej časti roka najmä medzi ženskou časťou populácie. V dnešnej dobe e-shopov a nakupovania cez internet je veľmi ľahké utratiť viac, než ste možno na začiatku plánovali.
Nasledujúce postrehy vám môžu pomôcť ustriehnuť si vaše výdavky a nazerať triezvo na problematiku (často neuveriteľných) zliav.
 
 výprodej

  • Napíšte si to.Tréning mozgových buniek nechajte na krížovky na večer a keď prídu na rad nákupy, radšej si všetko potrebné dopredu spíšte. Na papier, do mobilu, možností je viac než dosť. Niektoré aplikácie dnes už dokonca umožňujú zdieľať nákupný zoznam napríklad všetkým členom rodiny, čo šetrí nielen čas, ale do veľkej miery uľahčuje komunikáciu. O to viac, ak sa každý člen rodiny nachádza počas dňa inde

 

  • Plaťte  v  hotovosti.Rôzne výskumy ukazujú, že míňame približne až o 40 – 50% viac, keď pri platbe svoje peniaze nevidíme. Inými slovami – priložíme kartu, zadáme pin a vybavené. V peňaženke nám nič nechýba, je preto ľahšie “zabudnúť” na utratenú čiastku a skôr si začať užívať nakúpené veci. Treba už iba porozmýšľať či to niekedy nie je na škodu.

 

  •  Nekupujte veci len preto, že sú v akcii. Úlohou každého obchodníka je predať. Dnes nie je výnimkou, že bombastická polovičná zľava je v skutočnosti chabých 20%. Tak o koľko je produkt naozaj zlacnený? Je bežnou praxou cenu pred zľavou umelo navýšiť, no naozaj je to cena, za ktorú produkt bežne kupujete? Nezaostrujte svoj zrak na lákavé farebné štítky. Radšej si nasaďte okuliare a posvieťte si na skutočnú cenu.

 platební karta

  • Kam to budem nosiť? Ako to využijem?Kto by odolal nádherným spoločenským šatám za polovicu pôvodnej ceny? Alebo elegantný servis na kávu. Nenechajte sa presvedčiť iba akciovou cenovkou. Namiesto toho si skúste predstaviť svoj život bez tejto veci a s ňou. Šaty si možno oblečiete na ples, ale doma už máte dvoje. Sľubujete si, že ich predáte, no uz teraz viete, že sa vám s tým nebude chciet zdržiavať. A tak je pravdepodobné, že o rok ich zabudnuté objavíte visieť v skrini vedľa tých dvoch, ktoré už “predávate” tretí rok.

 

  • Časový rámec. Hovorí sa, že čas sú peniaze, no pri nakupovaní to môže platiť doslovne. Je pravdepodobné, že pri nakupovaní platí priama úmera – čím viac času, tým viac peňazí.  Vyčleňte si preto na nakupovanie dostatočný, no nie nezmyselne dlhý priestor. Dostatočný na zaobstaranie všetkého potrebného, nie nezmyselne dlhý na nakupovanie zbytočných rozmarov. Logické a navyše praktické.

 
I napriek všetkému sme na konci dňa všetci iba ľudia. Naši starí otcovia radi hovorievali “dvakrát meraj a raz rež!”, pričom túto múdrosť by sme mohli aplikovať na mnohé životné situácie – napríklad aj na takú banalitu, akou je rozhodovanie sa pri nakupovaní. I napriek tomu, že výpredaje so sebou prinášajú kopu nástrah, existujú komodity, ktoré je výhodné nakupovať práve v zľave alebo mimo hlavnú sezónu. O tých si môžeme niečo bližšie povedať možno už v ďalšom článku.