Už len falošné emócie?

Nikomu hádam neunikne, že sa čoraz častejšie na našich televíznych obrazovkách objavujú reality show alebo relácie, kde hľadajú talentovaných ľudí. Čoraz častejšie sa mnohý pýtajú dokedy potrvá predstieranie emócií, na ktorých si televízne reláciu stavajú svoju hodnotu a realitu.

laser

Markíza prestrelila

Aspoň taký má väčšina názor, keď sa jedná o novú talentovú šou, ktorú spustila na začiatku roka. Kritika sa presunula hlavne na Janu Kirschner, ktorá sa stala terčom posmechu, ale aj výčitiek. Mnohý totiž nedokážu uniesť, ako sa slovenská speváčka pred kamerami prezentuje. Jej správanie je označované ako afektované, detinské a hlavne neadekvátne. Preto sa televízia rozhodla reagovať, a sama speváčka potvrdila, že sa takto správala kvôli zvýšeniu sledovanosti, aby sa pridala nejaká tá zaujímavosť na lákanie divákov. Reakcia však bola opačná.  Niet sa čo čudovať, keďže aj sama Jana Kirschner sa priznala k tomuto neadekvátnemu chovaniu.

Kto je teda na vine? Mnohý počítajú s tým, že televízia na Slovenku klesá na kvalite. Takisto aj originálna slovenská tvorba, ktorá chce čo najviac pozornosti a divákov aj za cenu výsmechu alebo neúplného zobrazenia reality. Po tomto  fiasku sa mnohý spytujú, či má ešte význam sledovať slovenskú scénu a vôbec slovenské televízie. Preto z celej situácie vyplýva ponaučenie aj vďaka ohlasom a zníženej sledovanosti.

mikrofon

Čo robiť do budúcnosti, aby sme sa na našej scéne vyhli podobným trapasom? Ponaučenie by si mali zobrať hlavne režiséri a producenti, ktorí sami vedia, čo všetko závisí na úspechu a od čoho sa úspech odvíja. Ľudia už dávno nemajú radi vyumelkované životné situácie, ale skôr autentickosť. Ak je hraná a je to poznať, je to chyba, za ktorú sa platí. Preto by nemali naliehať na účastníkov, ale radšej nechať prirodzene plynúť dej, ktorý je neraz zaujímavejší ako treťotriedne divadlo.