Viete ako cigarety pôsobia na váš organizmus?

  • Všeobecne známym faktom je, že fajčenie spôsobuje rakovinu. Nejde však len o pľúca, ale tiež o jazyk, hrtan, hrdlo, nos a ďalšie orgány, ktoré s fajčením nesúvisia priamo. Cigarety môžu zapríčiniť tiež vznik rakoviny žalúdka, obličiek, pankreasu, krvi, kostnej drene, či močového mechúra. Nachádza sa v nich niekoľko tisícok škodlivých a chemických látok. Drvivá väčšina z nich má práve karcinogénne účinky. Tieto zlé látky sa do organizmu začínajú dostávať v dôsledku horenia. Pasívni fajčiari, sú teda tiež ohrozený, avšak nie až v tak vysokej miere ako je často uvádzané. Účinky cigariet môžete zmierniť používaním vitamínu C a konzumáciou ovocia a zeleniny s obsahom antioxidantov.

 kouření

  • Cigarety majú katastrofálny vplyv taktiež na srdce a cievy. Samotné fajčenie nám cievy neupchá. Avšak, spôsobuje urýchľovanie iných problémov. Ak napríklad trpíte zvýšeným cholesterolom, látky v cigaretovom dyme urýchľujú proces jeho ukladania. Keď už teda holdujete tomuto neduhu, mali by ste sa pravidelne hýbať a predchádzať nadváhe. V kombinácií s celkovou nesprávnou životosprávou ide o smrteľnú kombináciu.

 

  • Najhorší vplyv majú asi na naše pľúca. Pri každej vyfajčenej cigarete, sa v nich ukladajú malé množstvá chemických látok. Pľúca sa nedokážu samé čistiť tak, ako napríklad pečeň. Preto sa tieto látky ukladajú na ich stenách, kde sa rokmi hromadia. Svojim pľúcam môžete pomôcť užívaním bylinných čajov, ktoré napomáhajú odkašliavaniu a zbavovaniu sa hlienov. Účinná je napríklad šalvia, alebo lipa.

 cigareta

  • Pri aktívnom fajčení sa nám z tela nadmerne odplavuje vápnik. To má vplyv na kvalitu kostí a tiež zubov. Fajčiari preto často trpia zubnými kazmi, zápalmi ďasien, či lámavosťou zubov. Fľaky a nepríjemné zažltnutie sú v podstate iba sprievodnými javmi, ktoré spadajú do estetických problémov. Vápnik je teda potrebné pravidelne telu dodávať. Môžete zvoliť zakúpené vitamíny, alebo konzumovať potraviny s jeho vysokým obsahom. Jednou takou je napríklad bryndza.

 

  • Fajčenie zrýchľuje proces starnutia. Jeho účinky sa prejavujú najmä na pokožke, ktorá stráca pružnosť a pôsobí celkovým zlým a suchým dojmom. V tomto prípade si môžete taktiež pomôcť vitamínmi a vhodnou stravou.