Do Talianska za vínom

Ťažko vybrať kde začať . Všetky oblasti sú mimoriadne priaznivé pre pestovanie vinnej révy.
 
víno

  • Poďme teda na Sicíliu.

 
-najväčší ostrov Stredozemného mora, autonómna oblasť Talianska. Vďaka tradičným vinárskym odrodám  sa Sicília nazýva ostrov vína. Vinič tu niekedy dávno  zasadili vraj ešte Féničania, a s príchodom v VIII storočí pred naším letopočtom. na sicílskych brehoch gréckych kolónií začali Gréci vysádzať hrozno a tvorili vinič vo forme pekných porastov.
 
Početné archeologické nálezy naznačujú, že počas dní gréckej vlády začalo hrať vinárstvo na ostrove  veru veľmi významnú úlohu.
Počas obdobia rímskej ríše sa vinárstvo naďalej rozvíjalo a sicílske vína získali  veľkú slávu doslova všade vo svete. Je známe, že Caesar uprednostňoval tunajšie víno Mamertino .
V nasledujúcich storočiach sa plocha vinohradov zvýšila a vína získali slávu aj pre  vynikajúcu kvalitu.
 
Vína z Cerazuolo di Victoria pozostávajú z 60% hrozna, a sú  možno najslávnejšie a najčastejšie na Sicílii.
Gastronomicky je to veľmi všestranné a dobre funguje s mnohými pokrmmi z mäsa a rýb, rovnako ako so stredne ostrými syrmi. V reštauráciách je celé Taliansko prezentované pohárom a je  gastronomickým párom pre pizzu na báze paradajok, cestoviny s mäsovou omáčkou, mäsové a rybie pokrmy.
Taliansko a vína. Patrí to jednoducho spolu.
 
alkohol

  • Kalábria

 
Keď sme už dole na ju nevynechajme ani oblasť Kalábrie. Tunajšie víno je zemité a priame, ako ľudia tu žijúci. Život tu nie je ľahký a cítiť to aj na tunajšom víne, ktoré má priniesť ľuďom do života ľahkosť. Je úžasné, voňavé ,lahodné.
 
 Putujme pomaly z mestečka do mestečka hore na sever. Porovnávajme, degustujme, zajedajme. Zastavme sa v strede – v Toskánsku- krajine vína a veselých ľudí. Neoľutujete. Prídete ich vínam na chuť a nenecháte na ne dopustiť.
Toto je „povinné“ – zo série „vidieť a zomrieť“ – cesta, z ktorej sa nechcete vrátiť: úžasná história, kultúra a dokonca aj kuchyňa … Všetko sa nájde v Toskánsku. Oceníte každú chvíľu, ktorú tu strávite –  nenechajte si  ju ujsť!