Tri najznámejšie štýly okien na Slovensku

V podstate ku každej budove, paneláku a rodinnému domu sa musí spájať potrebná súčasť, akou sú okná. Tie základné dôvody sú pravdepodobne známe každému z nás. Čo je ale zaujímavejšie je fakt, že dnešný trh ponúka v prípade kvalitných okien na výber hneď niekoľko možností. A tie sú vzájomne odlišné, rozlišujú sa hlavne svojim materiálom, respektíve tým, ako a z akého materiálu sú zhotovené ich rámy.

veľké okná

Vzájomne odlišné prevedenia a odlišný materiál sú faktorom rôznej cenovej dostupnosti a špecifických vlastností pre konkrétny štýl okien. Hliníkové okná napríklad tak ako aj hliníkové dvere cena sú z hľadiska kúpnej ceny finančne náročnejšie, než tie plastové. Majú však svoje originálne a nenahraditeľné kvality, ktoré si v článku spomenieme neskôr.

Preto je vhodné, ak máte pri výbere stanovené konkrétnejšie priority.

  • Prístupná cena a spoľahlivé izolačné vlastnosti? Alebo hľadáte skôr luxusný, originálny dizajn a najvyššiu životnosť? Faktorom je pritom určite aj vzájomne odlišná údržba okien a jej náročnosť.

Drevené (euro) okná sú známe už doslova stovky rokov. Majú ten nezameniteľný naturálny dizajn, ktorý je skrátka človeku v mnohých prípadoch sympatický. Samozrejme aj tento dizajn sa prispôsobuje s dobou a pri výrobe drevených okien sa dnes používajú pokročilejšie technológie. Výsledkom je aj naďalej sympatický dizajn a skvelé tepelnoizolačné vlastnosti. Kameňom úrazu tu ale stále môžeme nazvať náročnosť údržby týchto okien, ktorá je v porovnaní s inými dostupnými alternatívami náročnejšia.

žena v okne

Skvelú odolnosť aj voči náročnejším exteriérovým podmienkam, najvyššiu životnosť ( 80 až 100 rokov) a pritom nenáročnú údržbu naopak predstavujú hliníkové okná. Zachovávajú si svoj estetický dizajn dlhé roky a pri výbere poskytujú tie najrôznejšie dizajnové riešenia. Sú však spravidla drahšie.

Najznámejšou slovenskou voľbou sú plastové okná, na ktoré sme už zvyknutí a sú z hľadiska kúpnej ceny najprístupnejšie. Predstavujú nenáročnú údržbu, životnosť maximálne 50 rokov, no z hľadiska dizajnových riešení a životnosti zaostávajú za podstatne drahšími hliníkovými.