Tipy pre minimalistický život

Štýl
 
Vybudujte si “capsule wardrobe” – je to usporiadanie skrine, ktorá obsahuje pár kúskov oblečenia, ktoré nikdy nevýjdu z módy – sukne, šaty, jednofarebné tričká či tielka. Určite nepotrebujete všetko, čo vlastníte a minimalizácia vecí môže vyznieť desivo, avšak rozhodne nájdete aj pár kúskov, ktoré vám len visia v skrini alebo ste ich mali na sebe len raz za celý čas, čo ich vlastníte. Uistite sa, že máte “povinný” základ – obyčajné košele, tričká, pár džínsov a nejakú mikinu či kabát. Radšej investuje do kvality ako do kvantity.

pracovna.jpg
 
Hodnoty
 
Ak chcete prijať životný štýl minimalizmu, musíte si zadefinovať svoje hodnoty. Ide najmä o vaše bežné štandarty, ako je kúpa či vlastníctvo niečoho, čo nezodpovedá vaším hodnotám a teda nespĺňa váš štandart.
 
Čas
 
Efektívne spracovanie času je niečo, čo dokáže málokto. Je to niečo, čo nás vedie ku tomu, aby sme si uvedomili, či sme dostatočne produktívni a zároveň šťastní. Všetci máme zoznam toho, čo chcem stihúť, či už počas dňa alebo života, bez toho, aby sme boli preťažení? Keď chcete zjednodušiť svoj životný štýl, je potrebné zminimalizovať aj váš harmonogram. Zamerajte sa hlavne na to, na čom záleží najviac – na trávenie času a zlepšovanie vzťahov s ostatnými ľuďmi.
 
Priestor
 
Prejdite všetky svoje izby a darujte všetko, čo nezodpovedá vaším hodnotám a čo už nepotrebujete. Neexistuje nič viac oslobodzujúce. Minimalisti často pracujú najmä so svetlými farbami, takže ak uvažujete o rekonštrukcii domu či niektorých miestností, zvažujte hlavne svetlé farby.

pokoj.jpg
 
Proaktívnosť
 
To, ako reagujete na každodenné situácie, s ktorými sa stretávate, ovplyvňuje aj veľa iných vecí. Ak chcete žiť minimalisticky, začnite byť flexibilný a aktívny. Byť proaktívny je jedným zo základných aspektov života.
 
Iné aspekty
 
Kupovať menej, kupovať lepšie a naozaj to používať a nosiť. Tento postup sa netýka len oblečenia, ale platí pre rôzne aspekty nášho života. To vám povie každý minimalista, ktorého stretnete.