Technologické predpovede na rok 2030

Aj vám príde, že čas uteká akosi neprirodzene rýchlo? Akoby mávnutím kúzelného prútika tu je onedlho toľko očakávaný rok 2020 a ani sa nenazdáme, takýmto tempom budeme onedlho v roku 2030 a ten pravdepodobne prinesie ešte väčšie a revolučnejšie zmeny, než aké očakávame v najbližšej budúcnosti, a to najmä po technologickej stránke. Týmto smerom technologických inovácií sa posúva doba hádam ešte rýchlejšie a tak môže byť naozaj zaujímavé zamyslieť sa, čo nám prinesie zatiaľ vzdialený rok 2030. Môžeme však vychádzať z viacerých čŕt, ktoré sú relatívne známe už dnes a predpovedať ich logický vývoj, ako aj ich bežné zaradenie do našich každodenných životov.

inovace

Veľké obrazovky nebudú potrebné– Dnes by sme možno tvrdili presný opak. Výrobcovia televízií a monitorov prinášajú na trh obrov, hlavne z hľadiska uhlopriečky. Obrazovky s veľkou uhlopriečkou už dokonca kúime bežne za dostupné ceny, dokonca aj tablety či mobily nám v tomto smere prinášajú maximum. Ale vznikol im modernejší konkurent v podobe technológie VR (virtuálna realita) a tak je možné, že mediálnu zábavu budeme sledovať len cez okuliare. Ušetríme tým miesto, ich prenos bude praktickejší a zážitok z pozerania i napriek oveľa menším rozmerom pútavejší.

Lustre, lampy, stropné svietidlá, ale aj žiarovky nahradia moderné LED svietidlá praktických rozmerov, napríklad vo forme led pásikov. Forma osvetlenia LED je navyše ekologická a úspornejšia, pričom má dlhšiu životnosť. Svedkami ich rastúcej popularity sme vlastne už dnes.

virtuální realita

Zariadenia domácností budú vzájomne prepojené a ovládanie diaľkovo pomocou wi-fi a to cez jedno mobilné zariadenie. Internet vecí sa môže stať zaužívaným štandardom aj v bežných domácnostiach.

Technologický pokrok a dispozícia čoraz väčšieho množstva elektroniky ale pravdepodobne povedie aj trochu opačným smerom, a to vytvorením tzv. zón bez elektroniky, čo budú vlastne verejné priestory pre rodinky, kamarátov alebo skrátka ľudí, ktorí budú chcieť od tohto elektro-stereotypu nachvíľu vypnúť.