Monstera skvelá je skvelým riešením do priestranných bytov

Rastlina monstera skvelá, je naozaj skvelá, najme do väčších a priestranných bytov. Dokáže zútulniť napríklad prázdne chodby, alebo obývačky zariadené v minimalistickom štýle. Ide o popínavú rastlinu s veľkými, nápadnými, zelenými listami. Je pestovaná pomerne často, podobne ako fikus.

črepníková rostilna
 
Poznáme viac ako päťdesiat druhov. Ich domovom sú tropické oblasti v južnej Amerike. Konkrétne monstera skvelá pochádza z Mexika. Rastlina má obrovské liany, ktoré sa šplhajú do neskutočných výšok. Najčastejšie ich môžeme vidieť na stromoch, niekedy však rastú bez opory, takže vytvárajú plazivé a rozľahlé prízemné porasty. Tieto liany, sú vzdušné korene. Ak ju teda pestujeme v byte, nikdy ich neodstraňujeme. Je dobré vytvoriť pevnú oporu, okolo ktorej budú môcť rásť bez obmedzenia. Pokiaľ by sa monstera začala príliš rozrastať, namiesto orezávania, zvoľte skôr tvarovanie. Liany obtáčajte okolo opory. Výrazne krojené listy má táto rastlina iba v dospelosti. Mladá rastlinka má pomerne odlišný výzor listov. Je síce pestovaná najme kvôli spomínaným dekoratívnym listom. Monstera má však aj nádherné kvety svetlo žltej farby.
 
Monstera je veľmi nenáročná. Nevyžaduje si žiadne špeciálne podmienky pre rast a ani zvýšenú pozornosť a starostlivosť. Porastie nám na slnku, ale aj v polotieni. Veľmi dobre znáša suchý interiérový vzduch, takže je ideálnym riešením do bytov, kde chcete trošku zlepšiť ovzdušie. Rozmnožujeme ju pomocou odrezkov, na ktoré používame spomínané liany, teda vzdušné korene. Po tom, ako ich opatrne odstrihneme, ich vložíme do nádoby s vodou a počkáme, kým sa na odrezkoch nevytvoria dostatočne silné korene. Rastlinu môžete teoreticky pestovať vo váze s vodou aj dlhodobo. Nebude sa výrazne rozrastať, ale poslúži ako veľmi zaujímavý doplnok domácnosti.

listy
 
Ak si zadovážite mladú rastlinku, zasaďte ju už od začiatku do väčšej nádoby. Lianovité rastliny sa totiž pomerne ťažko presádzajú. Vyhovuje jej pôda, vytvorená zmiešaním kompostu a rašeliny. Ideálna teplota pre monsteru, je pätnásť až tridsať stupňov Celzia.