Mandaly – ich krása a liečenie

Mandala je slovo pochádzajúce zo sanskritu, staroindického jazyka, a znamená KRUH, OBLÚK. Myslela som si, že som sa s ňou stretla prvýkrát na prednáškach o feng – šuej. Veľmi som sa mýlila. Sú všade okolo nás. A nielen v dnešnej dobe a v dnešných podobách. Sprevádzajú ľudstvo celými našimi dejinami. Hmatateľné dôkazy boli nájdené už z obdobia paleolitu.

mandala

Ak by sa ma niekto opýtal, čo to vlastne je, najkrajšie vysvetlenie vidím v tom, že je to obrazec, ktorý chaos okolo nás a v nás, dáva do harmonickej podoby. Je to kruhový obraz s centrom v strede. Stred je miesto na obraze, aj v živote, odkiaľ je všade rovnako blízko, a odkiaľ je možné vnímať všetky veci rovnako pozorne, lebo sú okolo nás. Preto sa do stredu umiestňujú symboly, ktoré majú silnú príťažlivosť (Boh, anjel, slnko, kvet). Od tohto bodu symetricky pokračujú ornamenty, rastlinné, zvieracie alebo ľudské motívy, písmo alebo čiary. Vo výsledku vznikne obrazec, ktorý môže byť farebný alebo čierno – biely.

Je to veľmi zvláštne ako sú takéto obrazce pre nás príťažlivé. Je to dokonalou symetriou, ktorá nám dáva akúsi istotu, pevný bod? V každom prípade, vyžarovanie kruhových symetrických obrazcov nie je výmysel spiritualistov. Ich vplyv na človeka skúmal napríklad už v minulom storočí lekár, psychiater a psychoterapeut Carl Gustav Jung. V praxi prišiel k poznaniu, že kreslením mandál sa zlepšuje zdravotný stav. Kto ich tvorí, podvedome do nich vkladá svoje vnútorné pocity. Tým sa vyplavujú na povrch a človek im môže lepšie porozumieť.
Mandaly prijíma veda, a prijíma ich aj náboženstvo. Pozrime sa na podlahy kostolov a katedrál, nájdeme tam kruhové obrazce. Pozrime sa na okná týchto stavieb, sú tam – krásne a farebné.

barevná mandala

Môžeme ich vnímať iba ako estetickú záležitosť – dekoráciu. Môžeme ich ale použiť aj ako pomôcku pri navodení príjemných a ozdravujúcich vnútorných pocitov. Takisto pri meditácii a relaxácii. Skúsme nabudúce, keď nebudeme v pohode, zobrať papier a ceruzku a premietnime svoje pocity do našej vlastnej mandaly. Možno sa z nepohody stane pohoda.