Pre dieťa je jeho domov najdôležitejší!

Ak dieťa vyrastá v harmonickom prostredí, odzrkadlí sa to i v jeho ďalších oblastiach života. Možno si myslíte, že to nemá vplyv na jeho budúcnosť. No verte, v oblasti vzťahov a v tom, ako si vytvorí časom svoju rodinu, to má veľmi veľký vplyv.
Dieťa, ak je spokojné doma, bude spokojné i v škole. Bude udržiavať priateľské vzťahy so spolužiakmi a kamarátmi a bude dosahovať skvelé výsledky. Domov totiž nie je len o pekných veciach a o modernom nábytku. Je dôležité sa vašim ratolestiam venovať a zdieľať s nimi dobré, ale i zlé stránky. Ak sa mu niečo nepodarí, nekričať, ale pokojne vysvetliť. Ak ho niečo trápi, pomôcť mu. Nenechajte všetko len na jeho malých ramenách!dievča gitara.jpg
To, čo deti prežívajú doma, je pre nich alfou a omegou. Kde inde by sa predsa mohli cítiť prirodzene, slobodne a pod ochranou ako doma? Tento pocit im musíte vytvoriť. Pocit bezpečia je v tomto prípade veľmi dôležité. Malý človiečik často nemá kam ujsť. Ak doma zažíva len hádky a stres, nechce chodiť domov, no kam sa má uchýliť? Niekedy je pre ne vhodným spôsobom ostávať v škole dlhšie, napríklad prostredníctvom rôznych záujmových krúžkov. Iné odídu k starým rodičom alebo kamarátom. No to nie je dlhodobé riešenie!balet dievča záľuba.jpg
Nechceme, aby deti nepoznali hádku. Je to výmena názor a je nutné im ukázať, že v živote nastanú také situácie. Je nutné, aby vedeli, ako to riešiť. Avšak na dennej báze to je kontraproduktívne. Myslite vždy na vaše deti a na to, ako ich aj niečo, čo vám možno neprekáža, bolí a trhá im to srdce. Možno v budúcnosti budú mať problém s tým, aby nadviazali s partnerom dlhodobý vzťah. Prípadne budú mať problémy v práci.
Domov je skrátka miestom, kde sa dieťa má formovať a kde má zosilnieť predtým, než vyletí z hniezda. Nech je silné, odolné voči tomu, čo ho vonku čaká a sebavedomé. Myslite na to a snažte sa mu tieto podmienky vytvoriť.